Aprile Millo

Vždycky, když do Prahy zavítá pěvec světové třídy a představí se na koncertním pódiu s orchestrem, tiše lituji, že takové osobnosti nemůžeme vidět přímo „v akci“, na scéně. Státní opera Praha takovou možnost nyní svým divákům nabízí – v Tosce můžeme vidět 27. 5. americkou sopranistku Aprile Millo, která stejnou titulní roli zpívá v Metropolitní opeře.
článek zde

Děvče ze zlatého Západu (La Fanciulla del West)

Zpívající zlatokopy, bandity, karbaníky a další postavy divokého Západu z dob kalifornské zlaté horečky na scéně Národního divadla nevídáme tak často. Vlastně se zde Pucciniho opera La Fanciulla del West dává poprvé, naposledy ji mohli Pražané vidět roku 1936 na scéně Nového německého divadla (dnešní Státní opera). Premiéru připravil tandem Dvořák - Nekvasil. Hlavní hrdinka Minnie, zamilovaná majitelka saloonu, zachrání z lásky vůdce banditů Ramerreze přímo ze šibenice. Že to Evě Urbanové s koltem a v červeném sombreru náramně sluší?

Orchestr Berg v na ČT 2

Pod nenápadným názvem Komorní hudba 2007 můžete vidět ve středu 30.5. na ČT2 v "hlavním vysílacím čase" od 23.30
repríza ČT2 neděle 3/6 v 8.30

název pořadu: Komorní hudba 2007 (upřímně - horší název už snad ani
vymyslet nemohli...)
délka: 45 minut plných báječné muziky

v pořadu zazní skladby, které jsme objednali a premiérovali v rámci
našich abonentních cyklů:
Širej Ahava od Slávka Hořínky
NuBerg 05 od Michala Nejtka
Peripheral Dance II od Petra Wajsara

Všichni tři autoři vystoupí ve svých skladbách. Program je doplněn
vtipným pochodem Sergeje Prokofjeva, op. 99 (v úpravě Slávka Hořínky).

Kdo pořad viděl je nadšen, takže to vypadá, že se opravdu povedl, a že
by klasice mohl zvednout renomé.

Suchý, Forman a procházka českých klasiků

Tak konečně to má Suchý černé na bílém - on a jeho písně budou na scéně Zlaté kapličky a to znamená jediné: že spolu s Milošem Formanem, který jeho představení režíruje a Liborem Peškem, který ho diriguje, vstupuje do slavné galerie národních klasiků. Na Dobře placenou procházku, jak se jeho a Šlitrova jazzová opera z roku 1965 jmenuje, přibral i Jitku Molavcovou, ale aby zlomili semaforské klišé, vystupují každý v jiném obsazení. Jiří Suchý se stejně jako před 40ti lety ujme role Listonoše, který vstupuje do hry známou písní „Já přilepím si známku na čelo.“

Státní opera - Giacomo Puccini: Manon Lescaut

"Zdá se mi, že dnes, po všech těch seriálových malých příbězích malých lidí a jejich malých TV citů, přišel čas na Manon ovládanou velkou láskou, milovanou velkou vášní rytíře Des Grieux, a pronásledovanou velkou pomstou uraženého Geronta di Ravoir." Když tohle řekne Josef Bednárik, myslím, že se máme na co těšit, velké dramatické gesto mu opravdu není cizí. Pucciniho operu můžeme v SOP vidět znovu po 27 letech, a to už je dobrý důvod nenechat si ujít premiéru, co říkáte?

Státní opera - Giacomo Puccini: Manon Lescaut

Světová premiéra baletu Brel -Vysockij - Kryl

Taneční divadlo s podtitulem „Sólo pro tři“ není čistě narativním příběhem. Spíše jde o obrazy spojující se v jakousi bizarní mozaiku, jež je „flashbackem“ někoho, kdo se možná jmenuje Jacques, možná Vladimír nebo snad Karel… Choreograf Petr Zuska vytvořil představení z hudby tří zpívajících básníků, kteří zemřeli předčasně a věnuje ho památce Borise Rösnera, herce, který odešel stejně nečekaně.

Pražské jaro: Alison Balsom podruhé

Alison dává ještě v pondělí 21.5. noční recitál v Rudolfinu s varhanicí Danielou Valtovou Kosinovou od 21. 30.

"7 SVÍCÍ" v Terezíně

Čtvrtek 10. května 2007 ve 14.00 hodin
Půdní divadlo v bývalých Magdeburských kasárnách, Tyršova ulice, Terezín, 411 55.

Díla autorů: G. Klein, P. Haas a I. Kosíková
Účinkují: František Brikcius – violoncello, Talichův komorní orchestr, Jan Talich - dirigentvíce zde...

VII. Mezinárodní varhanní festival barokní hudby

VII. Mezinárodní varhanní festival barokní hudby
3. 5. – 31. 5. 2007

Můj kamarád Tomáš Thon, opavský varhaník a hudební znalec, je vysoce aktivní člověk. Pokud se najde chvíle, v níž právě někde nehraje, něco nevydává, neučí nebo neobjevuje, tak rozhodně alespoň organizuje. Zítra mu začíná v Opavě VII. ročník Mezinárodního varhanního festivalu barokní hudby, poběží od 3. do 31. 5. 2007. Myslím si, že to bude originální a hezký ročník, alespoň soudě podle programu, který najdete níže. Držím Tomovi palce a přeji mu hodně barokachtivých diváků. více zde...