září 2008

Bollywood v Praze pošesté

Již 6.ročník Festivalu bollywoodského filmu proběhne v Praze v prostorách kin Evald a Světozor ve dnech 6. – 12. října 2008. Letošní rok festival nese podtitul „indická realita...?“ a oproti předcházejícím ročníkům se zaměřuje zejména na skutečný život v Indii a ztvárnění úniku z něj.
Již po šesté se na podzim roku 2008 uskutečňuje Festival bollywoodského filmu. Letos nejen v Praze, ale i v Brně a Ostravě. Projekce budou probíhat od 6. do 12. října 2008 v kinech Evald (6.- 8.října 2008) a Světozor (9.-12.října 2008) v Praze, festival potrvá sedm dní a uvede přes 20 filmů. 
Kvůli nečekanému zájmu diváků se ve větší míře představí současná nezávislá indická tvorba a chybět nebudou ani dokumentární filmy. Jako každý rok se návštěvníci mohou těšit na bohatý doprovodný program. Jeho součástí jsou diskuze se zajímavými hosty profesně spojenými s Bollywoodem, tradiční Bollywood party s tanečním vystoupením, Munich Masala DJs z Mnichova, ochutnávka indické kuchyně, výzdoba kina v duchu Bollywoodu a soutěžní výstava fotografií v prostorách kina Světozor.
Festival přiváží zahraniční hosty spojené s Bollywoodem, včetně režisérů, herců a producentů. Bude možnost se osobně setkat s takovými jmény jako jsou Roman Sanjay, Berndt Luetzer, Dishad Husain či Pratik Singh. Tento rok se můžeme těšit na osobní návštěvu charismatického Kabira Bediho, představitele i dnes stále populárního Sandokana. Jeho účast na tiskové konferenci přiláká mnoho mediálního zájmu. Fanoušci se s ním budou moci setkat na besedě spojené s autogramiádou DVD filmu Sandokan, která se uskuteční v pátek 10.října v prostorách kina Světozor.
Jde zejména o to, aby diváci nepřišli na festival pouze koukat na filmy. Bollywood se musí stát zážitkem. Už od prvního ročníku  jsou návštěvníci povzbuzováni, aby se nebáli v libovolném okamžiku v kině jíst, pít, fandit, smát se, spát nebo třeba i tancovat. V minulých letech se například příchod Raje Kapoora na plátno ve filmu Shree 420, hrdinné eskapády Shah Rukha Khana ve Veer-Zaara či zneviditelňovací triky Anila Kapoora v Mr. India setkaly v sále s nadšenou odezvou a nemocniční taneční kousky Sanjaye Dutta v Munnabhai M.B.B.S. proměnily uličky mezi sedadly v taneční parket. České publikum dokázalo, že se umí dokonale vžít do role nefalšovaného „bollywoodského diváka".
Pražský Festival bollywoodského filmu se snaží obeznámit české i zahraniční publikum s historií i aktuálním vývojem tohoto specifického filmového průmyslu. Od skromných začátků před pěti lety, kdy probíhal jako série projekcí na pražské FAMU organizovaná třemi filmovými nadšenci až k loňské opulentní přehlídce v centru Prahy plné filmů a diskusí o nich a doprovázené večírky, mezinárodními hosty, výstavou plakátů, výzdobou interiéru kina a ochutnávkami specialit několika indických restaurací. 
Přehlídka indické kinematografie se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a  Velvyslanectví Indické republiky v Praze a media partnerů Českého Rozhlasu a iDnes.cz.
www.bollywood.cz

Šimon Veis v Hellichovce

Již týden po koncertu vítězů Concertina Praga vystoupí v rámci Svatovavřinecké koncertní sezóny další naděje české klasické hudby: Šimon Veis. Ve spolupráci s Helenou Veisovou si připravil sonátový recitál sestávající z děl P. Locatelliho, L. v. Beethovena a J. Brahmse. Na závěr pak zazní Humoreska pro violoncello a klavír M. Rostropoviče. Koncert se koná 24. záři od 19.30 v Hellichově ul. 18 na Malé Straně. Vstupenky k dispozici na místě či na tel. 603 834 561.

Turnovský oslaví osmdesátiny s PKF

Mimořádný koncert Pražské komorní filharmonie v pondělí 29. září připomene nikoli pouze jedno velké hudební výročí – 100. výročí narození skladatele Miloslava Kabeláče – ale také významné životní jubileum dirigenta Martina Turnovského, který se právě v den konání koncertu dožívá 80. let. "Jsme velice rádi, že pan Turnovský oslaví svoje narozeniny ve společnosti Pražské komorní filharmonie na pódiu Smetanovy síně Obecního domu a k této události zveme také vás", píše se v newsletteru PKF. A dále:
Hudební dílo Miloslava Kabeláče se dosud neustálilo v běžném koncertním repertoáru mimo jiné také kvůli opakovaným zákazům jeho provádění v době komunistické totality. O to pozoruhodnější je každá příležitost jeho skladby slyšet. Kabeláčova hudba představuje svébytnou a ryzí uměleckou výpověď, jejíž mimořádný účin je dán originálními a jasnými konstrukčními principy. To je patrné i v Symfonii č. 4 in A "Camerata", která zazní na úvod koncertu. Na programu bude dále Beethovenův lyrický Houslový koncert v podání Ivana Ženatého a  jedno z vrcholných děl W. A. Mozarta, Symfonie č. 41 "Jupiter". Více informací o programu a interpretech naleznete na www.pkf.cz.

Koncerty Umělecké besedy

23. září 2008 v 19.30 hodin, Arcibiskupský palác, sál kardinála Berana
557. ÚTEREK UMĚLECKÉ BESEDY
Ve spolupráci s festivalem Svatováclavské slavnosti
Olivier Messiaen: Kvartet pro konec času
Miloslav Kabeláč: Osudová dramata člověka op. 56
Účinkují mladí umělci:
Anna Ptáková – klarinet, ArteMiss Trio (Adéla Štajnochrová – housle, Alžběta Vlčková – violoncello, Jana Holmanová – klavír), Dalibor Pavlovic - trubka, Petra Milarová - klavír, Markéta Mazourová – bicí nástroje, Filip Sychra – recitace