červen

Balet Národního divadla: Causa Carmen

Konec divadelní sezony v baletu Národního divadla přinese zbrusu novou premiéru CAUSA CARMEN, která divákům představí dvě rozdílné choreografie současných světových tvůrců.
Tento výjimečný večer otevře choreografie Santa says cut it!, z dílny tvůrčího dua Johana Grebena z Holandska a Uriho Ivgiho z Izraele, jež byla vytvořena speciálně pro balet Národního divadla a bude uvedena ve světové premiéře. Tento tandem má za sebou pěknou řádku velmi kvalitních a osobitých děl pro nejrůznější světová tělesa. Jejich tvůrčí úsilí má kořeny v bouřlivém a dynamickém vývoji současného izraelského tanečního divadla posledních deseti let.
V pořadí druhá choreografie Carmen představí jednoho z nejvýznamnějších tvůrců a novátorů baletu, legendárního švédského choreografa, tanečníka a režiséra Matse Eka, s jehož tvorbou se české publikum bude mít možnost setkat vůbec poprvé. Z bohatého výčtu jeho celovečerních příběhových a rovněž kratších abstraktnějších prací jsme vybrali právě tento titul, zhruba hodinový balet na hudbu Rodiona Ščedrina, který byl vytvořen v roce 1992 pro Cullberg Ballet. Slavný „Mériméeovsko-Bizetovský“ příběh lásky a smrti dostává rukou Matse Eka velmi specifickou podobu. Celkový jevištně-režijní a choreografický tvar nepostrádá nic z toho, co je pro tohoto umělce typické. Bizarní exprese, minimalistické „nic“, ostrá syrovost i jemná lyrika, smysl pro divadelní metaforu, symbol a zkratku. To vše dává dohromady výlučnou „Ekovskou“ poetiku, která nejen sděluje příběh samotný, ale rozeznívá i jakési spodní struny hluboko uvnitř.
I když jsou obě části představení stylově i hudebně zcela odlišné přesto by se měla na určitém tématickém poli, alespoň náznakem, potkat a to jednak v rovině jakéhosi podprahového smyslu, tak v rámci drobnějších aspektů a detailů.
Causa Carmen je velmi náročné představení pro všechny interprety a také i novým impulsem pro diváky na cestě za plnokrevným moderním tanečním divadlem!

I. premiéra 14. června 2008 v Národním divadle
II. premiéra 15. června 2008 v Národním divadle
Reprízy: 18. a 24. 6. 2008

Divadelní festival v Hradci uvede Soňu Červenou

V pondělí 5. května začíná předprodej na XIV. ročník festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Od 7. května mohou zájemci kupovat lístky online, více informací na www.klicperovodivadlo.cz. Festival jako každoročně probíhá od 21. do 30. června.
 
Festival zahaji představení Minus dva v režii Juraje Nvoty s Bolkem Polívkou a Milanem Lasicou a koncert Michala Prokopa. Letos proběhne 240 představení souboru z 13 zemí Evropy, nově budou otevřeny další scény - Studio Beseda a Orlovna, přibyde šapitó v parku a nebude chybět Opet Air program.
 
Festivalu dále uvádí např..:
- Zitra se bude... se Soňou Červenou
-  Ženský sen divadla Teatro Piccolo z Milána
- Felliniho Silnice v režii Martina Stropnického v podáni Klicperova divadla
- Višňový sad režiséra Vladimíra Morávka s Dagmar Havlovou
- Tři sestry divadla Husa na provazku, Evžen Oněgin Divadla Petra Bezruče, Slamená židle v podáni Divadla F. X. Šaldy
- Den Spolku Kašpar
- program v Divadle Drak
- Trapeztanztheater z Berlína, Divadlo A. S. Puškina z Magnitogorska, Divadlo Oskara Korsunovase z Vilniusu
- šapitó v parku
- Open Air program atd. atd.