2007 - říjen

Kytara napříč žánry

Jubilejní 10. ročník festivalu startuje v Dejvickém divadle 21.10. koncertem Mama Africa, na němž se představí 2 osobnosti černého kontinentu: Papis Nyass (Gambie) a Shahab Tolouie (Írán). Hned nazítří se Palác Akropolis rozvlní latinoamerickými rytmy, zazní i jazz a fado v podání Joela Xaviera (Portugalsko), Ernesta Chuecose (Venezuela) a Norbi Kovácse (CZ). A to zdaleka není konec, pokračuje se i v listopadu!
22.10., Palác Akropolis, 19.30

Setkání s legendou - Věrou Soukupovou

Čtvrtek 11. října 2007 od 16 hodin
v Divadle u Valšů, Karoliny Světlé 18, Praha 1Cena vstupenek: 60 KčVěra Soukupová patří k pěvcům, kteří své mimořádné umění a hlasovou dispozici rovnoměrně zúročili na operních scénách a koncertních pódiích. V roce 1955 absolvovala Vyšší hudebně-pedagogickou školu v Praze a zároveň se stala sólistkou Armádního uměleckého souboru. V letech 1957-60 pak své pěvecké umění rozvíjela v plzeňské opeře Divadla J. K. Tyla, kde se již představila ve stěžejních rolích svého repertoáru – jako Ježibaba ve Dvořákově Rusalce, v titulní úloze Bizetovy Carmen, jako Kabanicha a Varvara v Janáčkově Kátě Kabanové, Amneris ve Verdiho Aidě a v mnoha dalších. Souběžně se aktivně věnovala koncertním vystoupením, na kterých zaujala interpretací např. altového partu ve Verdiho Requiem.
V roce 1960 se poprvé představila v opeře Národního divadla v Praze a získala zde sólistické angažmá. Svůj kultivovaný a příjemně zbarvený hlas uplatňovala kromě rolí nastudovaných v Plzni např. jako Záviš ve Smetanově
Čertově stěně, Hadač v Martinů Juliettě, Klytaimnestra ve Straussově Elektře aj.
V roce 1963 dala přednost koncertnímu umění a nastoupila úspěšnou dráhu sólistky České filharmonie, kam ji přijal šéfdirigent Karel Ančerl. Do Národního divadla se však i nadále vracela jako host. Opětovné angažmá zde pak získala v letech 1980-92 a i nadále patřila k předním a nepostradatelným členům souboru. Dalšími jejími rolemi byla Káča ve Dvořákově Čertovi a Káče, Hraběnka v Čajkovského Pikové dámě, Iokasté ve Stravinského oratoriu Oedipus Rex, Panna Róza ve Smetanově Tajemství a mnoho dalších.
Umění Věry Soukupové je zachyceno na mnoha nahrávkách, které vytvořila pro Supraphon (například Panna Róza v Tajemství, Ježibaba v Rusalce, výběr z Carmen), ale i např. pro Deutsche Grammophon. Významný díl její kariéry patří také zahraničním hostování, ke kterým patří prestižní scény jako Dům slavnostních her v Bayreuthu, kde zpívala Erdu ve Wagnerově Prstenu Nibelungově, Státní opera v Hamburku, festival v Salcburku, a četná vystoupení v Německu, Francii, Itálii, Švédsku, Španělsku ad.


Objednávky a rezervace vstupenek: Po – pá od 9.30 do 16.00 na tel.: 222 333 537, e-mail: divadlo90@zivot90.cz


www.zivot90.cz, www.narodni-divadlo.cz

Bollywood vás vítá


V Indii se natáčí nejvíce filmů na světě.“  To je velmi často citovaný fakt. Ale jak se dnes indické filmy mění v souvislosti s tím, že se Indie stává globální supervelmocí? Budou dál hrdiny a jejich neskutečné kousky přerušovat písně a tance? Budou nadále lepé venkovské děvy mávat svými šátky, kráčeje mezi rozkvetlou hořčicí s neutuchající radostí? Letošní Festival bollywoodského filmu se chce zaměřit právě na tyto otázky.

Chloe Hanslip s Jiřím Bártou

Devatenáctiletá Chloë Hanslip patří k nejmladší generaci houslových hvězd. Už od 13 let je majitelkou smlouvy s Warner Music a její nejnovější CD s Royal Philharmonic Orchestra a dirigentem Leonardem Slatkinem je druhou nejprodávanější deskou klasické hudby v Británii. Spolupracuje s orchestry jako London Symphony Orchestra, Academy of St. Martin in the Fields, BBC Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic. V Praze vystoupí na Strunách podzimu na společném recitálu s cellistou Jiřím Bártou (Ravel, Martinů, Kodálly).
10.10.2007, Pražská křižovatka (Kostel sv. Anny),19.30 hod.

KINOKONCERT VE VELKÉM STYLU

KOMORNÍ ORCHESTR BERG zve na KINOKONCERT VE VELKÉM STYLU
 
pondělí 22. října od 19.30 v kině Světozor
 
… promítání filmů s živým hudebním doprovodem celého orchestru
... legendární filmy s novou hudbou ve světové premiéře
... filmová hudba Zdeňka Lišky (Spalovač mrtvol, 30 případů majora Zemana ad.)
 
Ve spolupráci s festivalem hudebních filmů MOFFOM jsme připravili speciální nabídku – majitelé vstupenky z festivalu získají 50% slevu na vstupenku na tento koncert.

Kytara napříč žánry

Jubilejní 10. ročník festivalu startuje v Dejvickém divadle 21.10. koncertem Mama Africa, na němž se představí 2 osobnosti černého kontinentu: Papis Nyass (Gambie) a Shahab Tolouie (Írán). Hned nazítří se Palác Akropolis rozvlní latinoamerickými rytmy, zazní i jazz a fado v podání Joela Xaviera (Portugalsko), Ernesta Chuecose (Venezuela) a Norbi Kovácse (CZ). A to zdaleka není konec, pokračuje se i v listopadu!
22.10., Palác Akropolis, 19.30

Jazz v Přerově


Československý jazzový festival, nad nímž převzal záštitu prezident republiky Václav Klaus, se bude konat od 24. do 27. října 2007 v Přerově. Na festivalu vystoupí mimo jiné Clayton - Hamilton Jazz Orchestra, Mark Murphy & Quartet a Richard Bona. 

 

Indičtí mimové ve Strašnicích

Strašnické divadlo Vás zve
na výjimečné vystoupení

MUKABHINAYA:
JOGESH DUTTA & JOGESH MIME ACADEMY CULCUTTA

3. října v 19,30rezervace na
divadlo@strasnickedivadlo.cz, na tel: 274 815 296, 776 654 076
více informací na
www.strasnickedivadlo.cz

Malostranské komorní slavnosti zdarma

5. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Malostranské komorní slavnosti 2007 se koná v nádherných a jinak nepřístupných prostorách Rytiřského sálu Valdštejnského paláce v Praze ve dnech 2.-21. 10. 2007, vždy od 19.30 h.
 
Letošní ročník představí vynikající umělce z ČR i zahraničí -  např. Smetanovo trio oceněné celosvětovou BBC Music Magazine Award 2007 - klasiku, starou hudbu i jazz.
Vstup ZDARMA BEZ REZERVACE. Vstup do sálu 30 min před zahájením koncertu. Kapacita míst omezena (130 mist). 
 
Doprava: vstup z Valdštejnského nám. 17/4, Praha 1; metro A - stanice Malostranská; tram 22, 23, 12, 20 - zastávka: Malostranské nám. nebo Malostranská.